Tajemství a sny

Ve čtvrtek 23. 3. navštívili žáci 9.B v rámci výtvarné výchovy výukový program „Tajemství a sny“ v Moravské galerii zaměřený na umělecký směr, ale také životní styl SURREALISMUS. Seznámeni byli s nejvýznamnějšími představiteli. Poté formou výtvarného projevu si sami „surrealisty“ zkusili být. První hrou bylo vytvořit obraz ve skupinách, kdy každý navazoval na kousek vytvořeného obrázku předešlým spolužákem. Přes různé asociace jsme se společně dopracovali k různým příběhům. Druhým úkolem bylo vyhledat obrazy surrealistických malířů a napsat pocity, které v nich daný obraz vyvolává. Třetím  úkolem bylo z názvů děl vytvořit básničku nebo příběh.  Názvy byly: JITRO, ŠPANĚLSKO, EVROPA, KRAJINA, PALMETA, DVEŘE, HLAS LESA. Všechny básně byly skvělé. Pro ukázku jedna od Lucky Langové, Gabči Akové, Míši Novákové, Kristýny Brabcové.

„Evropa je skvělé místo pro život,

je dveřmi do ráje.

Španělská krajina nebo řecké palmety,

hlas lesa, který má sílu jitra,

hledá je…

A kdo to nechápe, ať jde do háje!“

Naďa Stryková